31 C
Kyiv
3 Липня, 2020
Життя Здоров'я Психологія

ЯК ЗАСПОКОЇТИСЯ ПІД ЧАС КОРОНОВІРУСУ

Історія з коронавірусів конечна. Вона в основному закінчиться через кілька місяців або пару років. Але за цей час багато втратять фізичне або душевне здоров’я не від вірусу, а від паніки, від надмірної тривоги, якої вони піддалися. Як не піддатися?

Хто і чому панікує

У цей період тривога стає небезпечно високою у тих людей, у кого вона і до цього була підвищена. Якщо ви звикли турбуватися про близьких, про різні небезпеки, якщо тривога доставляла вам багато неприємних хвилин, значить, ви – тривожний людина.

Чому тривожних людей багато, а універсальної відповіді на питання «як перемогти на сполох» немає?

Тому що тривога – це не якесь самостійне захворювання. Подібно до того, як висока температура – симптом безлічі різних захворювань, тривога – симптом безлічі різних психологічних проблем. Щоб впоратися з тривогою, необхідно діагностувати ту психологічну проблему, яка є джерелом тривоги саме у тебе, і далі вже провести відповідні цієї проблеми психотерапевтичні заходи.

Вирішити проблему підвищеної тривожності в корені цілком реально, але, звичайно, ця стаття написана не для того, щоб просто сказати вам: шукайте психолога.

Тривога і біси

Особисто мені очевидно, що територія психології – це не якась паралельна реальність, вільна від дії звичайних духовних законів. Якщо у людини підвищена тривожність, це не означає, що він страждає тільки від психологічних проблем, а сам безгрішний.

Звичайно, ні! Все душевне тісно пов’язане з духовним, і біси ніколи не упускають тих можливостей мучити людини, які їм відкриває його психологічний недосконалість. Тому і в механізмі тривоги вони активно беруть участь, атакуючи людини тими самими нав’язливими думками, які так сильно турбують тривожних людей в цей період:

 • Чи не захворію я в тяжкій формі?
 • Чи не захворіють у важкій формі мої близькі?
 • Чи не втрачу я роботу?
 • Чи зможу я купувати продукти?
 • Чи зможу я виплачувати кредит?
 • Опиратися тривозі – значить не принижувати себе і підпорядковані обласним обману бісівського

Тому чинити опір тривозі стоїть не тільки тому, що тривожитися – це болісно і шкідливо для здоров’я, але і для того, щоб не принижувати себе і підпорядковані обласним обману бісівського і не злорадовать демонів. (Слово «радість» чи до них може бути застосовано.)

Пам’ятайте, що для нав’язливих думок характерно те, що вони завжди брехливі. Брехня – зброя сатани. Не довіряйте цим думкам! Міркуйте так: якщо брехуни вселяють мені це, значить, швидше за все нічого такого не трапиться.

Тривога і невідомість

Будь-яка тривога завжди спирається на невідомість. Якби ми зараз могли прочитати в інтернет-виданнях 2022 року цілий статистику смертей і економічного збитку від епідемії, яка на той час закінчиться або буде згасати, ми б відразу заспокоїлися. Навіть якщо виявиться, що жертв в масштабах людства будуть мільйони, що цілком ймовірно.

Але на даний момент можливі варіанти, і тому уяву за допомогою бісів малює нам якісь неясні, але чомусь дуже-дуже страшні загрози.

У психології є такий прийом боротьби зі страхами – уявити, що сталося найгірше з того, що могло статися. Цей спосіб можна застосувати і тут. Постарайтеся визначити, чого саме ви боїтеся в зв’язку з епідемією, і уявіть, що це сталося в самому-самому гіршому варіанті. Наприклад.

 • Епідемія триватиме не півроку, а два роки.
 • На планеті померло 5 мільйонів чоловік (в основному літніх).
 • Відійшов до Бога хтось із ваших літніх родичів.
 • Ви втратили роботу (потім знайшли іншу, менш оплачувану).
 • Вам довелося харчуватися тільки рисом і хлібом, і ви два роки не їздили на море.
 • Ви не змогли оплачувати кредит (але банк дав відстрочку).

І, представивши все це, змиріться з цим. Вам стане набагато легше.

Iнформаційна дієта

Але якщо після цього ви знову полізе в інтернет дивитися чергові «новини епідемії», варитися в цьому котлі фактів, чуток і паніки, то здорове, мирне стан знову покине вас і ви знову почнете турбуватися.

Для людей з підвищеною тривожністю в цей період абсолютно необхідно жорстке обмеження кількості споживаних новин! Скажімо, два рази на день, кожного разу не більше 10 хвилин.

Оскільки соцмережі переповнені цим, не вийде себе обмежувати в новинах і чутках, якщо не обмежити себе в соцмережах. А для цього вам варто знайти собі інші заняття. Читання книг, турбота про близьких або не дуже, якісь розвиваючі курси … – є маса корисних занять, які не тільки відвернуть вас від тривожної суєти, а й принесуть конкретну користь і заспокоять вас. І будуть приємні!

Смирення і довіру до Бога

У багатьох країнах закриті храми, у нас введені профілактичні заходи на богослужіннях. Не можна виключити ймовірність того, що навіть у нас, в Росії, в разі розширення епідемії відвідування храмів може бути обмежена на деякий час.

Чи означає це, що Бог перемагається якийсь злий силою, яка на наших очах всупереч волі Божій опановує планетою і людством? Подібно чорному-чорному покривала, яке огортає блакитну-блакитну планету?

Звичайно, ні! Все відбувається і буде відбуватися по волі Божій. А значить, на благо людству.

У чому полягає це благо, ми з вами не знаємо. Але можна не сумніватися, що, як завжди, коли Господь робить щось масштабне, користь буде різноманітною.

Наприклад, мене дивувало, чому Бог дозволяє медицині здійснювати такі успіхи. Хоча і окремих хвороб, наприклад раку, Він теж дозволяє робити великі успіхи, все-таки середня тривалість життя в розвинених країнах збільшується, що явно призводить до Кічен атеїстів, які уявляють, що влада над життям і смертю – в руках людських. І ось тепер дане оману буде розхитані, і деякі згадають про Бога.

Смиренно переносити випробування легко – тому що так ми довіряємо любові і всемогутності Господа

Так будемо ж миритися перед цим лихом як перед рукою Божої. Смиренно переносити все легко – набагато легше, ніж терпіти, тому що ми довіряємо любові і всемогутності Того, Кого бачимо джерелом цих подій.

Ми знаємо, що, як би не була велика масштаб лиха, уваги і сили нашого Отця досить для кожного з нас. А значить зло або не торкнеться нас, або ті випробування, які ми переживемо, будуть корисні для нас.

Кожен за себе?

Часто людям з підвищеною тривожністю властива деяка ворожість – у цих явищ одні й ті ж коріння. У цей період ворожість може виражатися у відчутті, що перед нами стоїть завдання вижити всупереч діям оточуючих людей. Замість них. В магазинному бою урвати свій рулон туалетного паперу або пачку рису. На роботі не бути звільненим – нехай краще звільняють інших. А якщо доведеться лягти в лікарню, щоб апарат ШВЛ дістався тобі (твоєму родичу), а не комусь чужому.

Людей, що мають хитке матеріальне становище, може охоплювати заздрість до тих, у кого становище більш стабільне, і відчуття, що ти найбільш уразливий з усіх, а тому повинен діяти більш рішуче, жорстко, а може бути, навіть не зовсім чесно, щоб урвати свій шматок матеріального благополуччя. Такі люди і є двигунами паніки.

У багатьох нервозність, пов’язана з ситуацією, проявляється у ворожому поведінці в соцмережах.

Але ворожість, агресія тільки погіршують наш психологічний стан і підігрівають на сполох. А заспокоює нас, навпаки, здоровий колективізм. Тобто розуміння, що всі ми на одному кораблі і кожен повинен піклуватися не тільки про себе, а й про всіх. Упевнений, що людям, які зараз піклуються про бабусь в своєму під’їзді, добре і мирно на душі.

Зараз саме час стати добрішими і уважнішими до чужих людей. І згадати, що для нас, християн, ближнім є кожна людина, з яким ми стикаємося.

Потрібно це в першу чергу нам самим.

Активне духовне життя

У деяких людей тривога може доходити до такої міри, що страждає навіть духовне життя. Людина так занурений в усі ці новини, їх переживання і пов’язані з ними панічні дії, що йому і молитися ніколи.

Можлива й інша крайність: молитва на кшталт триває, але вона перетворилася в крик тривоги: «Спаси! .. Допоможи! .. Убережи! ..»

Крик тривоги не є молитвою! Згадаймо повчання: «Перебувай безжурне при твоєму Господі»

Але крик тривоги не є молитвою! Згадаймо, що сказав хтось із святих: «Перебувай безжурне при твоєму Господі». Тобто коли ми дійсно молимося, ми усвідомлюємо, з Ким говоримо, довіряємо Йому своє життя і життя близьких і пам’ятаємо про суєтності всього земного. Тому, коли ми починаємо молитися, тривога, якщо і була, йде.

Звичайно, в цей час не варто втрачати своє духовне життя. Варто, навпаки, її посилити. І не забувати, що світ душі – це ознака і плід правильного духовного життя.

Зараз ми і наше духовне життя проходимо іспит. Чого ми стоїмо, і чого варта наша віра?

Відмінний момент стати більш повноцінним християнином і більш досконалою людиною!

Дмитро Семеник, психолог

30 березня 2020 р

Leave a Comment