31 C
Kyiv
3 Липня, 2020
Віра Новини

«Лествиця» – одна з найвідоміших духовних книг

«Лествиця» – одна з найвідоміших духовних книг, по якій ось уже майже 1500 років вчаться боротися і успішно боряться з пристрастями православні християни. Значення цієї книги така велика, що уривки з неї повинні читатися на великопісному богослужінні, а її творцеві, дослідно пройшов шлях духовного сходження, присвячена 4-й Тиждень Великого посту.

Треба пам’ятати, що книга ця – переважно чернеча, бо перша ж її глава присвячена зречення від світу. Одружена людина порівнюється в ній дитини, що кайдани на руках і на ногах (1:20), а мирським чеснот дається невисока оцінка, як здійснюються напоказ і живиться водами марнославства (2: 6).

Для чого нам надсилаються хвороби, чому ми часто не отримуємо те, що просимо, як і зв’язок між зневірою і марнославством?

Навіщо ж тоді мирянам читати її, якщо деякі з суто чернечих книг некорисні мирянам, як здатні ввести їх в мріяння про нездійсненних подвиги? Позитивна відповідь на це питання полягає в тому, що в «Лествице» докладно розібрана «генеалогія» кожної пристрасті, які в миру цвітуть безсумнівно більш пишним цвітом, ніж за монастирськими стінами. Особливо хотілося б відзначити 26 главу, в якій гранично чітко описані дії різних пристрастей і гріховних помислів. У наше століття, що проповідує вседозволеність, розкутість і «самореалізацію», буде потрібно довгий час, щоб дослідно пізнати зв’язок між блудними помислами і ненажерством або зневірою і марнославством (26:39), дізнатися, для чого нам надсилаються хвороби (26:54) і чому ми часто не отримуємо те, що просимо (26:60). Кожен з цих питань в сучасному світі є дискусійним, в той час як відповіді на них давно існує і наведені в цій чудовій книзі.

І тому метою даної збірки, що містить близько 7% «Лествиця», є спонукати сучасних людей, які бояться одного дотику до цієї 1500-річної чернечого книзі, все ж взяти її в руки і почати тверезо стежити за своїм духовним життям.

Антон Поспєлов

Leave a Comment