3.8 C
Kyiv
24 Лютого, 2020
Питання-відповідь

Кого можна називати християнами?

Питання: Чи є християнами баптисти, свідки Єгови, мормони? Чи ми називаємо християнами тільки тих, у кого Католицька Церква визнає хрещення? Кого можна називати Церквою?

Відповідь: Згідно з декретом Другого Ватиканського собору «Про екуменізм», «ті, що вірують у Христа і належним чином прийняли хрещення, перебувають у певному, хоч і недосконалому, сопричасті з Католицькою Церквою… Оправдані вірою, вони через хрещення поєднані з Христом[17] і справедливо носять ім’я християн, а діти Католицької Церкви слушно визнають їх братами у Господі[18]».

Останніми десятиріччями зростає число різного виду угрупувань, що називають себе християнами, тому є «мінімальні ознаки», визначені згодою між різними християнськими конфесіями, що дозволяють те чи інше угрупування називати християнським. Перші та головні умови, без яких спільнота не може називатися християнською, такі: віра в єдиного Бога у Трійці — Отця, Сина та Святого Духа; віра в Ісуса Христа, другу Особу Пресвятої Трійці, істинного Бога та істинну людину, який помер і воскрес заради нашого спасіння, Посередника між Богом та людьми; віра в Святого Духа, єдиносущного Отцю та Сину, в те, що Він діє в християнській спільноті; прийняття Біблії як Божественного одкровення, і ніяка інша книга, одкровення чи пророцтво не можуть вшановуватися як рівноцінні Біблії; здійснення християнського хрещення як таїнства долучення до Церкви; спомин Тайної вечері, або Євхаристія; віра у воскресіння мертвих та проголошення цієї віри; свідчення життя за Євангелієм Ісуса Христа.

Таким чином, ані свідків Єгови, ані мормонів не можна назвати християнами, і хрещення, яке вони практикують, не дійсне — на відміну від баптистів, які є християнами та виконують хрещення, дійсне для Католицької Церкви (за винятком випадків, згаданих у 869 каноні Кодексу канонічного права, який стосується будь-якої некатолицької спільноти).

Зауважимо, що в декреті «Про екуменізм», у другому розділі, що присвячений відділеним від Католицької Церкви християнам на Заході, показано відмінність між Церквами та церковними спільнотами. Але після Собору виникали певні термінологічні труднощі. В одному з пособорних документів Секретаріату з християнської єдності, а саме «Феномен сект і нових релігійних рухів: пастирський виклик» (1986) наведено критерії, за якими слід відрізняти секту, що надихається християнством та називає себе християнською, від Церкви чи церковної спільноти. У документі сказано, що таким критерієм може бути джерело віровчення для таких груп. Якщо ці групи додають до Біблії інші «одкровення» або пророчі послання, вилучають із Біблії протоканонічні книги або радикально модифікують їх зміст, вони не можуть називатися Церквою або церковною спільнотою. В документі також говориться, що інколи непросто розрізнити Церкву, церковну спільноту та християнський рух, з одного боку, та секту — з іншого, оскільки сектантський дух можна стріти й серед вірних, що належать Церквам та церковним спільнотам. Окрім того, християнські угрупування сектантського типу здатні «еволюціонувати» в напрямку церковної спільноти. Але цей документ ще не надає ясного розуміння питання, як розрізняти Церкву та церковну спільноту, про які йдеться в декреті Другого Ватиканського собору «Про екуменізм».

Розуміння цього розрізнення надає віровчительна декларація «Dominus Iesus», оприлюднена Конгрегацією віровчення у 2000 році. В ній уточнюється: «Церковні спільноти, які не зберегли справжнього Єпископату, а також істинної та досконалої сутності Таїнства Євхаристії[61], не є Церквами в істинному значенні цього слова, а все ж люди, хрещені в таких спільнотах, є придані Христу через хрещення і перебувають у певному, хоча й недосконалому, спілкуванні з Церквою[62]».

Підведемо підсумок та дамо відповідь на поставлені вами питання: Церквами ми можемо називати тільки спільноти, що зберегли справжній єпископат та істинну сутність Таїнства Євхаристії; християнами ми звемо тих, хто поділяє основні істини віри, викладені вище; таким чином, баптисти є християнами. Свідки ж Єгови та мормони не можуть називатися християнами та відносяться до категорії сект.

Переклад CREDO за: Vatican News
Джерело: CREDO: https://credo.pro/2019/04/235365

Leave a Comment